CITRULÍN MALATE, VÝBORNÝ PRODUKT NIELEN PRE VYTRVALOSTNÝCH ŠPORTOVCOV

V našom blogu sme sa rozhodli z času – na čas rozobrať niektorý z doplnkov výživy a podeliť sa o skúsenosť s ním. Najčastejšie budeme rozoberať doplnky, ktoré Vám u nás  na predajni a v e-shope ponúkame. Články pre nás bude publikovať michalPro, skúsený tréner cyklistiky a kondičný tréner, pro1traing.sk.

training-4jpg


FAKTY O CITRULÍNE 

L-citrulín je neesenciálna aminokyselina.Táto látka je považovaná za nebielkovinovú aminokyselinu, dôležitý zásobný zdroj bunkového L-arginínu a rýchly zdroj oxidu dusnatého. Existujú dve formy citrulínu, l-citrulín a l - citrulín malát. L-citrulín je voľná forma aminokyseliny citrulínu a citrulín malát je aminokyselina citrulínu pripojená k molekule kyseliny jablčnej (tzv. malát). Táto kombinácia ponúka športovcom potenciálny spôsob, ako zlepšiť výkonnosť a oddialenie svalovej únavy. Obe formy poskytujú pri správnom dávkovaní zlepšenie fyzickej kondície a sily.L – citrulín malat prirodzene zvyšuje hladinu arginínu a ornitínu a teda aj syntézu NO. Vďaka tomu veľmi rýchlo prekrví sval, zvýši úroveň sily a zlepší vytrvalosť. Vo svale predstavuje zdroj energie, čím predlžuje dobu jeho zaťaženia, následne zvyšuje tvorbu energie pri aeróbnom zaťažení vo forme ATP a fosfokreatínu. Vďaka svojej schopnosti meniť sa na arginín, stimuluje uvoľňovanie oxidu dusnatého, ktorý rozširuje cievy, takže do svalov vstupuje viac výživných látok a kyslíka.Týmto pumpovaním kyslíka a živín do svalov sa ďalšou cestou zvýši prísun energie počas aktivity.


CITRULÍN MALATE A JEHO VÝHODY:

  • kombinácia aminokyseliny citrulínu a malátu
  • zvyšuje tvorbu energie pri aeróbnom zaťažení

  • zlepšuje vytrvalosť a výkon

  • odstraňuje únavu a zvyšuje produkciu energie

  • zlepšuje regeneráciu, zotavovanie a energetickú hladinu

  • pomáha pri odstraňovaní toxínov

  • ideálny pre športy s vysokou intenzitou cvičenia

V tréningovom procese užívame produkt od firmy BIOTECH USA. Doba nasýtenia a účinky citrulín malátom sa podľa teórie prejavia za 72 hodín. V pretekovej sezóne ho užívame v tréningové dni 3 tbl. teda 3 g pol hod pred výkonom v netréningový deň 1 až 3 g nalačno. Zo skúseností a pocitov je pri jeho užívaní cítiť všetky pozitívne účinky, ktoré táto látka sľubuje. No ako sa hovorí: „dôveruj, ale preveruj“, a preto som sa rozhodol vykonať terénny RAMP test, ktorým by sme overili jeho účinky.

METODIKA TESTOVANIA:

RAMP test je veľmi jednoduchý spôsob testovania, po dôkladnom zahriatí organizmu nasleduje záťažový test v ktorom sa po jednej minúte pridáva záťaž. V našom teste som záťaž stupňoval po 20 W, pričom začiatočná hodnota bola 180 W. V RAMP teste sa ide do úplného maxima, pričom  za maximum sa považuje udržanie čo najvyššej konštantnej hodnoty výkonu po dobu jednej minúty. Testy boli vykonané v laboratórnych podmienkach teda v interiéry, na cyklistickom ergometri, čo eliminovalo vplyvy vonkajšieho prostredia na výkon. Prvý test bol vykonaný dňa 25.03.2019 o 10.00 h, ďalší test bol vykonaný 28.03.2019 taktiež o 10.00 h. Následný test bol vykonaný v  čase keď som bol z predchádzajúceho testu dôkladne zregenerovaný a po 72 hodinách užívania citrulín malatu 3 g denne.  Je jasné, že za tak krátky čas nemohlo dôjsť k zmenám trénovanosti, a preto výsledky ktoré som zaznamenal sú viac než zaujímavé.


VÝSLEDKY TESTU

citrulin test 1png

citrulin test 2png

V testoch som sledoval výkon a srdcovú frekvenciu. Keďže sa jedná o terénny test a spirometer som nemal k dispozícii, hodnotu VO2 max. ktorú vo výsledkoch uvádzam je len odhadovaná a vypočítaná prostredníctvom vzorca. Výsledok je každopádne zaujímavý dňa 25.03.2019 bol dosiahnutý max. výkon 420 W, pri srdcovej frekvencii 181 bpm. Dňa 28.03.2019 bolo dosiahnutý maximálny výkon 460 W pri srdcovej frekvencii 182 bpm. Teda skoro pri rovnakej srdcovej frekvencii došlo k zlepšeniu výkonu o 40 W čo je  9 %. Pri odhadovanom VO2 max. bola v prvom teste nameraná hodnota 56,13 ml/kg v druhom teste 61 ml/kg, čo je tiež 9 %.


ZÁVER

Na základe skúseností, pocitov a výsledkov „mini štúdie“ môžem potvrdiť, že citrulin malate je výborným doplnkom pre vytrvalostného športovca. Oproti argininu alebo iným prípravkom ktorých účinkom sú v článku spomenuté výhody je L- citrulín malate z môjho pohľadu pre vytrvalostného športovca výhodnejší, nakoľko pri jeho užívaní sa napríklad pri intervalových tréningoch neprejavujú ťažké „natlakované nohy“ ako pri suplementovaní argininu.. Citrulín malate je vhodné kombinovať aj s inými doplnkami výživy pričom dochádza k výraznému nárastu výkonnosti v krátkej dobe. Ďalšie výhody vidím pri tomto suplemente v stabilizácii krvného tlaku v dlhodobom tréningovom procese, rýchlejšiu regenerácia, nižšiu a stabilnejšiu srdcovú frekvenciu, možnosť dlhodobého užívania a mnohé iné... Na svoje si určite prídu aj „páni vo veku“ keďže prekrvenie nastáva vo všetkých tkanivách  organizmu... Športu Zdar !


button_kupit_produktjpg


ZDROJE:

https://gymbeam.sk/citrulin-malat-gymbeam.html?gclid=Cj0KCQjw2IrmBRCJARIsAJZDdxD0ACBBfcQHRKwBuywJyJt96vBrutYoqr2wjFOiZI8RFy7Oel-O-48aAl5ZEALw_wcB